Turgutreis Bld.Spor: 2 Uşak İl Özel İdare Spor: 0 27.11.2011 Pazar günü saat:13:30’da Uşak il Özel İdarespor ile Turgutreis Şeh...           • “TURGUTREİS” adı verilen caretta caretta DEKAMER’de emin ellerde 19 Kasım Cumartesi günü balıkçılar tarafından yaralı halde bulunarak balıkç...           • Turgutreis'te Geleneksel Keçe Sergisi açıldı   Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde Geleneksel Ke&c...           • Tiyatro ''Benimle Delirirmisin?'' OASİS  NUROL KÜLTÜR MERKEZİ TİYATRO SALONUNDA SAHNELENECEK NECMİ YAPICI VE MEHTAP...           • Turgutreis Bld.Spor: 1 Bergamaspor: 3 Bodrum Kaymakamı Dr.Mehmet Gödekmerdan, Turgutreis Belediyespor maçını Turgutreis Bele...           • Gümüşlük Atlı Spor Kulubü açılışı Gümüşlük Atlı Spor Kulubü'nün açılışı 09 Temmuz 2011 Cumartesi Saa...           • Bodrum'da bu hafta   Bodrum’da bu hafta Hazırlayan: Dilek Cebeci (08 Haziran 2011 – 14 Haziran 201...           • Turgutreis İlk Öğretim Öğrencilerine Ücretsiz Yüzme Kursu Devam Ediyor Okulların yaz tatiline girmeden Turgutreis ilkokulu öğrencileri yüzmeyi öğrenmeye b...           • Turgutreis MHP Belde Teşkilatı'nın Sandık Görevlilerini Bilgilendirme Toplantısında Yeni Katılımlar 12 Haziran 2011 seçimlerinde sandıklarda görev yapacak partilileri bilgilendirme amacı...           • Turgutreis Akyarlar'da 15 Hektarlık Alan Yandı Turgutreis Akyarlar'da, otluk ve çalılık alanda çıkan yangın söndürül...           

Turgutreis Sağlık Ocağı'nda internetten randevu sistemi başladı

Turgutreis Aile Sağlık Merkezi'nde internetten randevu alma sistemi başladı.

 

Aile Hekimliği Yönetmeliği kapsamında sağlık ocakları, Aile Sağlık Merkezleri'ne dönüştürüldü.

 

Bundan böyle Turgutreis Aile Sağlık Merkezi'nde sadece internetten randevu alınarak muayene olunabilecektir.Yalnız Dr.Serazat Türkel randevu sistemi kullanmamaktadır.

 

Poliklinik saatleri 09:00 - 12:00 / 13:30 - 15:00 arasındadır.Misafir hastaların muayeneleri saat 15:00 - 16:00 arasındadır.

 

Turgutreis Aile Sağlık Merkezi'ne buradan girebilirsiniz. Siteye girdikten sonra eğer Aile Hekiminizi bilmiyorsanız sayfada altta bulunan Aile Hekimi Sorgulama Sistemi kısmına T.C.Kimlik Numaranızı girerek Sorgula kutucuğunu tıklarsanız Aile Hekiminizi öğrenebilirsiniz. Veya T.C.Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Sorgulama Sayfası 'ndan da öğrenebilirsiniz.

 

Aile Hekiminizi öğrendikten sonra giriş sayfasına tekrar dönerek RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ kısmını tıklayınız.Açılan sayfada Parola kısmına asm diye yazarak onayla kutucuğunu tıklayınız.Açılan sayfada sol üstte bulunan takvimden randevu almak istediğiniz tarihi seçiniz.Randevu almak istediğiniz doktorun bulunduğu sütunda mesai saatleri içerisinde yer alan boş olan saate tıklayınız.Açılacak olan formu eksiksiz doldurunuz.Eksik doldurulan formlar işleme alınmayacaktır.Formu doldurduktan sonra randevu al kutucuğunu tıklayınız.İşleminiz gerçekleşecektir.

 

 

VATANDAŞLAR AÇISINDAN AİLE HEKİMLİĞİ

(T.C.SAĞLIK BAKANLIĞI)

 

 Bölge tabanlı sistemden nüfus tabanlı birinci basamak sağlık hizmetine geçildi. Artık sağlık hizmetlerinin sunumunda kişiler, toplumun herhangi bir elemanı olmak yerine doğrudan birey olarak kabul edilmektedir.
 Vatandaşın yaşadığı yere yakın, kolay ulaşılabilir sağlık kuruluşları oluşturuldu. Aile hekimliği öncesinde yaklaşık 5.000 sağlık ocağı hizmet vermekteyken uygulamadan sonra birinci basamak sağlık kuruluşu sayısı 7.328’e ulaştırdık (6.367 ASM, 961 TSM).
 Bireysel tercihler dikkate alınarak vatandaşların hekim seçme ve değiştirebilme hakkına kavuşmaları sağlandı. Kişiler, daha kolay iletişim sağlayabildikleri, güvendikleri ve kolay erişebildikleri hekimi tercih edebilmektedirler.
 Sağlık kayıtlarının bütünlüğü ve dinamik bir şekilde güncellenebilmesi sağlandı. Vatandaşlarımızın doğumdan itibaren sağlık kayıtlarının güncel şekilde tutulabilmesi ve ihtiyaçları doğrultusunda sağlık hizmeti alabilmelerine imkân tanındı.
 Sağlık hizmeti alırken zaman ve iş kaybı asgariye indirildi. Vatandaşlar aile hekimlerinden randevuyla hizmet alabilmekte, aile hekiminin yönlendirmesiyle ihtiyaç duydukları 2. basamak sağlık hizmetine en kısa yoldan ulaşabilmektedirler.
 Sağlık hizmetlerine erişim ücretsiz hale getirildi.
Vatandaşların aile hekiminden hizmet alırken herhangi bir belge sunmaları gerekmemekte, katılım payı ödememektedirler.
 Hekim hasta iletişiminin güven, saygı ve güler yüz temelinde şekillendi. Hekim seçme hakkı ve hekimlerin hastalarına sahip çıkma arzusu bu sürece önemli katkı sağladı. Hekimler artık kendilerine kayıtlı kişilerin düğün ve cenaze gibi merasimlerine katılmaya ve aile fotoğraflarında yer almaya başladılar.
 Aile hekimleri vatandaşlarımıza ücretsiz sağlık danışmanlığı yapmaktadırlar.
Koruyucu sağlık hizmetinin kapsamı genişletildi. Aşılama, gebe ve bebek takipleri, sağlık taramaları gibi koruyucu sağlık hizmetine sağlıklı hayatın teşviki programları da eklendi. Aşılamalar, bebek ve gebe izlemleri, 15-49 yaş kadın izlemleri, tarama programları, D vitamini ve demir desteği, belli yaş gruplarına yönelik periyodik sağlık kontrolleri, ulusal hastalık kontrol programları gibi birçok koruyucu sağlık hizmeti aile hekimlerinin sorumluluğunda yürümektedir.
Tütünle mücadele, obezitenin önlenmesi, diyabet, kalp ve damar hastalığı başta olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesi ve erken tespiti uygulamaları gibi programlar koruyucu sağlık hizmeti kapsamına alındı. Artık aile hekimleri bu alanlarda farkındalık oluşturulması, tutum ve davranış değişikliği geliştirilmesi için çalışmalara katılmaktadırlar.
Koruyucu sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde sunulması vatandaşlarımızın hastalıklardan korunmasını sağlamakta, beklenen yaşam ömrünü uzatmakta, sağlık açısından kaliteli bir hayat sürdürülmesine katkıda bulunmaktadır.
 İşe giriş, evlilik, okul, sürücü belgesi vb. için gerekli raporlar aile hekimleri tarafından verilmektedir.
 Aşılama, gebe ve bebek izlem sorumluluğu doğrudan aile hekimlerine verildi. Bu hizmetler daha çok ebeler üzerinden yürümekteydi. Aile hekimliği uygulamasında bu görevi iyi yapmayan hekimlerin ücretlerinde kesinti yapılması ve uyarılara rağmen bu tutumu sürdürmeleri halinde sözleşmelerinin feshedilmesi söz konusudur.
Bu hizmetler için performans esaslı kontrol yapılarak performansı düşük olan aile hekimlerinin ücretlerinde % 20’ye kadar kesinti yapılmaktadır.
 Gerekli durumlarda ev ziyaretleri yapılmaktadır.
Aile hekimleri yılda en az bir defa hizmet verdikleri kişilere ulaşarak sağlık kayıtlarını güncellemektedirler.
 Aile hekimine ulaşma zorluğu olan gruplara (cezaevi, huzurevi, çocuk bakımevleri vb.) periyodik aralıklarla yerinde sağlık hizmeti verilmektedir.
 Hekime ulaşmakta sıkıntı çekilen kırsal bölgelere periyodik aralıklarla gezici sağlık hizmeti verilmektedir.
Bu ziyaret sırasında aşı zamanı gelmiş bebekler aşılanmakta, gebe-lohusa ve bebeklerin takibi yapılmakta, bölgenin sağlık sorunları değerlendirilmekte, gerekli eğitimler verilmekte ve ihtiyacı olan vatandaşlarının tanı ve tedavileri sağlanmaktadır.
 Yatalak olup evde bakım alması gereken kişilere verilecek sağlık hizmeti aile hekimleri tarafından koordine edilmektedir.
 Sağlık ocaklarına göre daha sevimli ve fonksiyonel aile sağlığı merkezleri oluşturulmakta, asgari standartları belirlenen bu merkezlerin üst standartlara ulaşmaları teşvik edilmektedir.
 Tam süreli çalışma ve birinci basamakta daha fazla hekim çalışması sebebiyle hastalara daha fazla zaman ayrılması mümkün olmaktadır.
Uygulama ile birinci basamakta daha fazla hasta bakılması ve hastane yığılmalarının önlenmesi hedeflenmektedir.

 

 

Haber tarihi: 11/01/2011
Haber Okunma: 41757
Haber Yorumları: 7


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: Bodrum'da hayvan katliamı
Sonraki: Bodrum'da bu hafta
Bu yazıya yapılan yorumlar (7 Yorum)


7 - sibel güzel 12/03/2015

randevü almak istiyorum 03.13.2015 tarihinde


7 - Naciye Erarslan 22/10/2014

Hasta


7 - nesrin navruz 23/12/2013

randevu almak istiyorum


7 - HAVVA NAZİFOĞLU 28/08/2013

30 ağustos tarihi için 10 nolu asm den dr.ismail beyden randevu istiyorum


7 - Tülay Sözen 04/06/2013

Dr. Güven Kurdal dan 5.6.2013 tarihinde randevu


7 - mehmet y.buhara 19/12/2011

hasta


7 - Müjdat Temelli 11/11/2011

sezon bitiminde Evlerde beslenen hayvanlar tespit edilsin sokak hayvanları etiketlensin sezon başında yazlıkçılar geldiğinde ya belediyeye yada veterinerlere hayvanlarını bildirsinler belediye kayda alsın etıketlesin veya madalya takarak kim hayvanını geri götürmüş kim götürmemiş belli olacagı için sokak hayvanları a artmaz katliamda olmaz.Burada her vatandaş da görevini yapmalı hayvan tespitinde yardımcı olmalıdır
Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal